Přidat k oblíbeným info@karavana-uspechu.eu   tel.: (420)  608 87 28 27     Úterý, 11. prosince 2018        

Články


     Seznam článků

   02.05.10 21:47 | Martin Hájek www.Vedeme.cz


  Vedeme, kam se necháváme vést? Část druhá.


Přijmeme ředitele společnosti, vynikající analytické schopnosti podmínkou.
---z personální inzerce


V minulém příspěvku jsem psal o tom, jak poznat opravdového lídra: působí ve směru nárůstu relativního množství interakci výhra – výhra, které se v systému (skupině, organizaci státu, světu) odehrávají mezi jeho částmi.
Důsledkem této interakce jsou výsledky, nad kterými zůstává rozum stát.

Standardní výsledky lze docela dobře pochopit selským rozumem, nebo je analyzovat. Tyhle ne. Vynořují se díky kolaborativní součinnosti třeba i relativně jednoduchých částí.

Vezměme si například takový mozek. Když jej rozebereme, zjistíme, že jeho části jsou docela jednoduché a dokonce i úplně hloupé buňky. Ale co všechno spolu nakonec dokážou!
Analogické vlastnosti a chování celku, které se vynořuje zespoda díky oné interakci, jsou tím něčím pozoruhodným, co lídři umí zařídit.

Například svěřte normálnímu manažerovi, který vést neumí, skupinu jakkoliv geniálních lidí a úkol, kterého má být dosaženo. Co se stane?

Vezme úkol, rozdělí jej na jednotlivé části, a tyto části svěří jednotlivým lidem k vykonání. On, manažer, pak dohlíží na to, aby to všechno proběhlo podle plánu. V optimálním případě je úkol, plus mínus deset procent, splněn. Všechno je v pořádku, tak to bylo naplánováno. Žádný zázrak se nekoná.
Výše popsaný postup: „rozdělit shora celek na nezávislé proměnné, pracovat s nimi dole, a pak ty části sloučit nahoru“ je metodou analytickou. Ta vede, v optimálním případě, k výsledkům predikovatelným, ne však k zázrakům. Ty se dělají jinak.

Vždycky, když čtu inzeráty typu „Přijmeme ředitele společnosti, dobré analytické schopnosti podmínkou“, jsem překvapen. Opravdu nerozumím tomu, proč se tak mnoho společností snaží již při přijímacím řízením zabránit tomu, aby daná organizace produkovala dech beroucí výsledky.
Připouštím, že existuje mnoho organizací, kterým stačí docela normální výsledky. Zdá se však, že i těchto výsledků dosahují velmi, velmi obtížně. Přesto že v jejich čele stojí manažer s vynikajícími analytickými schopnostmi. Proč to tak je?

Vtip je v tom, že analytická metoda může bezvadně fungovat jenom na systémy, které jsou složeny z nezávislých částí. Skvěle funguje například na mechanická zařízení, na dohledávání ztracené účetní položky, na odhalení chyby v programovém kódu a podobně. Miluji analytickou metodu a nedám na ní dopustit. Pokud je však analytická metoda použita na systémy, které jsou složeny ze vzájemně závislých částí, a chceme, aby i v těchto případech také jakž takž fungovala, musíme ty části doslova a do písmene znásilňovat a nutit je, aby se chovaly ne v souladu s tím, jaké jsou, ale v souladu s tím, jaké chceme aby byly. A to je ten problém.

Člověk je totiž od přírody komplexním systémem. Uskupení, která lidé vytvářejí, také. Použijeme-li na ně jenom analytickou metodu, zaděláváme si na velmi těžké problémy. Za prvé je musíme znásilnit: musíme vydávat směrnice a nařízení, musíme aplikovat restrikce, přemlouvat, přesvědčovat, uplácet a já nevím co ještě. Za druhé to nebude fungovat bezvadně. Nemůže, nejde, to je přírodní zákon. Není to chybou nedostatečné analýzy, ale proto, že je dobrá metoda použita na zcela nevhodný systém. Stejně tak, jako se kladivo se hodí na zatloukání hřebíků, nikoliv však na mytí nádobí. Proto je také management založený jenom na analytické metodě jedním velkým nekonečným příběhem bojů ne s větrnými mlýny, ale s přírodními zákony.

Abych to celé shrnul: nejen, že je leadership nutným pro dosahování neobyčejných výsledků, on je také velmi vhodným, aby se standardních a predikovatelných výsledků dosahovalo bez výraznějšího utrpení jak samotných manažerů, tak i lidí, na které manažeři působí.

Martin Hájek, Praha, 28.4.2010
Příspěvek pro www.karavana-uspechu.cz


     Seznam článků
ROZŠÍŘENÉ VYHLEDÁVÁNÍ  Citáty  
۰Mysl se nikdy neunaví, jen je někdy znuděná z ,,potravy,, kterou dostává.

Napoleon Hill
 Registrace zákazníka

Jak pracovat s knihami

Nabídka spolupráce
Email:  
Heslo:  
Poslat heslo

Starobylé svitkyVIDEO


Vedeme.cz


administrace
© copyright 2009 | www.frkal.com/ WebDesign | all rights reserved