Přidat k oblíbeným info@karavana-uspechu.eu   tel.: (420)  608 87 28 27     Úterý, 11. prosince 2018        

Články


     Seznam článků

   06.06.10 14:08 | Michal Henych

Myšlenkové mapy

Myšlenkové mapy mohou být vhodným nástrojem, jak efektivně zachytit na první pohled nestrukturované informace, se kterými manažeři pracují každý den. Více se o nich dozvíte v samotném článku.
myšlenkové mapy
Programy rozvoje managementu
Taky máte občas problém, jak zaznamenat nestrukturované informace? A stále hledáte ten nejvhodnější způsob ? Taky jsem s tím celkem zápasil, až jsem před pár lety „objevil" myšlenkové mapy. Ne, že bych je neznal, ale spíš jsem to zkusil opravdu v praxi...a ono to zafungovalo.

Myšlenkové (nebo také mentální) mapy vznikly již pradávno. Používali je Da Vinci, Einstein, Picasso, Edison a mnoho dalších. Jejich síla je v tom, že podporují zapojení mozku, jako celku - vnímáte nejen jednotlivá slova, ale i grafiku, barvy a při jejich tvorbě musíte uplatnit představivost... Konec konců struktura myšlenkové mapy je struktuře mozku velmi podobná.

Co mě nejvíc pomohlo? Předně úplně jsem přestal při zapisování řešit ten nejvhodnější formát zápisu - to mě předtím často rozptylovalo. Znáte to, když v excelu neustále přemýšlíte, zda ještě sloupec přidat, nebo ubrat, zapisovat pod sebe, nebo na jeden řádek,... Dalším impulzem k častějšímu používání bylo, že když jsem mapu někomu poslal, vůbec neměl problém se v ní vyznat. To mě přesvědčilo o jejich výborné srozumitelnosti.

pastelky„Druhou dimenzi" této formy zápisu jsem objevil, když jsem dal na doporučení a pro zápis (alespoň ten prvotní) jsem přestal používat software, ale vzal obyčejný papír a barevné tužky. Ten pocit, kdy kreslíte rukou je prostě nesrovnatelný! Ne, že by neexistoval dobrý software, ale s papírem máte mnohem více volnosti. Je to fakt zábavná a kreativní činnost. Dokonce jsem si na to opravdu koupil pastelky


Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného, ale protože témata, která my manažeři řešíme, často nejsou strukturovaná, máte dobrou příležitost to vyzkoušet taky. Třeba vám mapy pomohou jako mě, hodí se opravdu téměř na cokoliv. Kdyby se tak opravdu stalo a chtěli byste se o myšlenkových mapách dozvědět více, pak:

mentální mapyFreeMind/XMind a mentální mapování - uspořádejte si své myšlení
Mentální mapy pomáhají uspořádat si naše znalosti a uvědomit si, co o daném tématu víme a nevíme. Jejich využití je velmi široké a mohou být mocnými nástroji pro učení i psaní vysokoškolské práce. Tím, že nám dovolí zobrazit vzájemné vztahy mezi pojmy, nám poskytují určitý nadhled nad celou problematikou a umožňují nám všímat si vazeb a asociací, kterých bychom si jinak nevšimli.

Motivace: Proč může být mentální mapování tak účinné?

Paměť člověka totiž pracuje na principu vytváření vazeb a asociací mezi novými informacemi a již existujícími. Nacházení souvislostí mezi prvky je způsob, jak si vytváříme chápání světa. Je to postup veškerého tvůrčího myšleni. Přitom si však vybavujeme pouze ty nejdůležitější pojmy a chceme-li jít do bližších podrobností, musíme právě přes tyto klíčové prvky projít. Příkladem může být vyprávění nějakého příběhu, který se nám stal. Při výkladu si vybavujeme pouze klíčové události a podrobnější informace z nich pak odvozujeme. Naše paměť má proto mnoho společného s mentální sítí (resp. mapou).

Jak píše Robert Fischer ve své knize Učíme děti myslet a učit se

Uspořádaní nápadů je důležitou přípravnou stretegií pro tvořivé činnosti (např. pro psaní slohové úlohy) a je to také významná studijní dovednost, jež pomáhá pochopit strukturu každého textu. Mapování lze využít ve všech oblastech výuky. Navíc mají při mapování žáci i učitelé příležitost užívat počítače při vytváření map i při osvojování obsahu látky.

Zírat do učebnice je jeden z nejméně účinných způsobů, jak si osvojit vědomosti. Teprve když s vědomostmi aktivně zacházíme, něco s nimi děláme, je naděje, že zůstanou v paměti.

 

K čemu se dají mentální mapy využít?

• Učení - především u vědomostně náročných předmětů jako je biologie, dějepis, zeměpis apod., avšak mapy vám pomohou ve všech oblastech (v jazycích, matematice, ...)
• Psaní slohové, seminární, vysokoškolské i jiné práce - mapa nám pomůže zjistit, co o daném tématu víme a nevíme, díky ní si můžeme doplnit chybějící informace a při psaní práce postupovat systematicky
• Organizování, rozvržení
• Řešení problémů, rozhodování
• Navrhování systémů a požadavků
• Internetové průzkumy
• Brainstorming
• Cokoli jiného, jejich využití je opravdu velmi široké

Jak tedy mentální mapa vypadá?

Je to vizuální zobrazení vazeb a asociací mezi pojmy, kde je klíčovým pojmem takové slovo, které je spojeno s mnoha ostatníma a slouží jako ohnisko propojení s různými částmi mapy. Tedy:
• hlavní myšlenka je zde jasně definovaná
• důležitost ostatních lze vyjádřit zvýrazněním či vzdáleností od středu
• spoje jasně vyjadřují souvislosti mezi myšlenkami
• vizuální uspořádání napomáhá lehkému zapamatování a jasné orientaci
• je velmi flexibilní, dá se rozšiřovat

Pro mentální mapy neexistuje žádný obecně nejlepší způsob, jak je zobrazit. Ve skutečnosti záleží pouze na vás, jaké vizuální znázornění vám nejvíce vyhovuje. Uvedu zde pár příkladů z knihy výše zmíněného Roberta Fischera:

     Pavučina


pavučina
    

     Celek-část


celek-část

     Sled kroků


sled kroků

     Řazení


mapa řazení

     Propojení


mapa propojení

     Množiny


mapa množiny

     Síť

sít

 

Asi nejčastěji se však setkáte se síťovým rozvržením, které je často v kombinaci s některými z ostatních schémat. Pro lepší názornost, jak taková mentální mapa může vypadat, přikládám obrázky mentálních map, které vytvořili žáci ze Základní školy Nýřany:

 mapymapymapymapy


FreeMind a XMind - nástroje pro vytváření mentálních map
Jedním z důvodů, proč jsou mentální mapy tak oblíbené, je možnost využívat počítač k jejich vytváření. Samozřejmě si často můžete vystačit s tužkou a barevnými fixami, avšak především u náročnejších map je počítač nevyhnutelný. Dostáváte nové možnosti, nejste omezeni velikostí papíru, můžete kdykoliv opravovat nepřesnosti, provázat s obrázkami, odkazovat do internetu, uploadovat celé mapy na internet apod.
V poslední době vzniká nespočetně softwaru pro modelování myšlenkových map. Existuje mnoho komerčních programů jako je např. MindManager, VisualMind, NovaMind, ConceptDraw MindMap (více informacá o komerčních produktech najdete na wikipedii). Mezi špičku bezplatného (free) software patří především XMind a FreeMind (více info zase na wikipedii).
XMind - eclipse znovu nezklamalo

XMind - ukázka programu (diagram toku)
Snad každý projekt, za kterým stojí eclipse, se opravdu vydařil (např. EasyEclipse). A ani zde se nestala vyjímka. Pro stažení programu se sice musíte zaregistrovat, ale brzy pochopíte proč. XMind je v základní verzi zdarma, k dispozici je ještě placená verze PRO, která navíc obsahuje prezentační funkci (tedy neochuzuje základní verzi o nic důležitého). Program má stejné uživatelské prostředí jako všechny produkty od Eclipse postavené na Javě. Nabízí mnoho grafických udělátek navíc a velmi jednoduše a intuitivně se s ním pracuje. Výborná věc je možnost nahrát (uploadovat) vaše mapy na váš osobní internetový učet, který jste si před stažením vytvořili. Získáte tak možnost prohlížet si své mapy on-line a budete je moci sdílet s celým světem. Další „vychytávkou" jsou též předpřipravené šablony pro různé typy map (diagram rybí kostry, diagram toku, diagram organizace oddělení, diagram projektů a další, které se dají stáhnout z internetu). XMindu není snad (coby free softwaru) vytkout, pouze snad že neexistuje česká lokalizace, což někomu může vadit. Samozřejmě je vývíjen pro nezpoužívanější platformy (Windows, Linux, Mac OS) a i přímo jako plugin do vývojového prostředí Eclipse.
FreeMind - v jednoduchosti je síla

freemindFreeMind - ukázka programu
FreeMind je taktéž ke stažení zdarma. Práce s ním je neuvěřitelně jednoduchá, zahrnuje kompletní českou lokalizaci, je vystavěn na Javě a obsahuje mnoho udělátek na „zpestření" vašich myšlenek. Dají se v něm vytvářet oblaky pro ještě větší přehlednost, podporuje exporty do několika formátů (namátkou např. XHTML, SVG, PDF, JPEG, ...), mapy ukládá do XML a je nenáročný na výkon. Navíc obsahuje File mode, díky kterému si můžete prohlížet obsah svého harddisku jako mentální mapu. Je vyvíjen pro Windows, Linux i Mac OS. K dispozici je i nová (zatím ve fázi testování) verze 0.9.0 RC 3, která nabízí mnoho nových vylepšení (například vynikající export do Flashe!).

Závěrem
Všem, co si ještě nikdy žádnou myšlenkovou mapu nenakreslili, doporučuji mentální mapování vyzkoušet. Je to opravdu obrovský pomocník nejen pro učení a psaní textů. Pro ty, co dočetli článek až sem, mám malý bonus. Můžete se podívat, jak se dá mentální mapa použít i v jednom z nejtěžších povinných předmětů na Fakultě informatiky MU - stáhněte si mentální mapu Automatů a gramatik pro program FreeMind nebo ve formátu PDF.


     Seznam článků
ROZŠÍŘENÉ VYHLEDÁVÁNÍ  Citáty  
۰Neúspěch inspiruje vítěze , ale neúspěch zničí zbabělce.

Robert T. Kiyosake
 Registrace zákazníka

Jak pracovat s knihami

Nabídka spolupráce
Email:  
Heslo:  
Poslat heslo

Starobylé svitkyVIDEO


Vedeme.cz


administrace
© copyright 2009 | www.frkal.com/ WebDesign | all rights reserved