Přidat k oblíbeným info@karavana-uspechu.eu   tel.: (420)  608 87 28 27     Neděle, 16. prosince 2018        

Články


     Seznam článků

   10.11.11 18:17 | Hana Stalmachová

  Mají zaměstnanci skutečný zájem se rozvíjet?       www.iHNed.cz 9/2011

I když se uchazeči o zaměstnání ptají na systém rozvoje, mnozí jej vůbec nevyužijí.

 

Nedávno mi jeden známý HR manažer řekl: Zaměstnanci musí klečet před mou kanceláří a prosit o to, aby se mohli rozvíjet. Tak, to je ideální představa nás, personalistů.

  Jaký nabízíte rozvoj?

Když nabíráme nové zaměstnance, zřídkakdy chybí otázka Jaký nabízíte svým zaměstnancům rozvoj?. Personalista pak začne se svým naučeným seznamem: vstupní školení, interní koučink, odborná školení, rotace, mentoring... Seznam může být hodně dlouhý... A co chce slyšet uchazeč? Za rok vás povýšíme na seniora, za další rok z vás uděláme manažera a do pěti let byste se mohl stát generálním ředitelem. Ne vždy a ne všude! Dnes už i absolventi vysokých škol, kteří na přednáškách slyší, jak se hned stanou manažery, učí se teoreticky manažerskému rozhodování a chtějí všechno hned a rychle, chápou, že jsou vlastně na úplném začátku své kariéry a také svého rozvoje.

  Ne všichni jsou cílevědomí

Jaká je pak rozvojová realita ve firmě? Existuje skupina zaměstnanců, kteří chodí vždy na všechno. Pak existují ti, pro které je rozvoj skutečnou cestou ke kariérnímu růstu a zvýšení jejich hodnoty na trhu práce. Velmi cílevědomě si nacházejí ty správné aktivity, školení a semináře, které je posouvají v jejich práci. Nebo třeba začnou studovat vysokou školu či MBA. No a ta třetí skupina sem tam navštíví nějaký kurz, občas zajde na přednášku, ale v zásadě jsou tyto věci tak trochu nad rámec toho, čemu jsou lidé spadající do této skupiny ochotni se věnovat. Někdy si stěžují, že nemají dostatek příležitostí se rozvíjet, což možná v překladu znamená, že nemají aktuální potřebu se dále rozvíjet.

  Je problém ve věku?

Společnost T-Mobile má to štěstí, že většina zaměstnanců je v té skupině druhé. Může to souviset s věkovou strukturou nebo také s prostředím, sektorem, kde se odehrává velké množství nejen technologických změn.

  Někteří se musí nutit

Obecně firmy vytvářejí a zavádějí spoustu koncepcí, programů nebo samostatných tréninků a v konečném důsledku musí nutit a přesvědčovat zaměstnance, aby se těchto aktivit účastnili. Ideální představa pro zaměstnance je někdy taková, že dostává spoustu nabídek, které pak s díky odmítá. Nemá totiž čas jít se školit, protože má důležitější práci.

  Rozvoj, nebo pestrost?

Vybírají si tedy skutečně lidé svou práci podle možností rozvoje v ní? Je třeba rozlišovat situace, kdy se lidé opravdu chtějí rozvíjet a tedy měnit se, kdy jim jde hlavně a nejvíc o kariérní růst, a to na vyšší pozici a situace, kdy rozvoj je pouze záležitostí, která zpestřuje práci.

  Viditelné možnosti

Co tedy kandidáty a poté zaměstnance skutečně motivuje k práci pro danou společnost? Rozhodně to není počet tréninků, které jim firma naordinuje. Spíše je to rozsah možností, kterých třeba nakonec ani nevyužijí.

Co je ale klíčové, jsou viditelné možnosti se posunout v rámci firmy. Vlastní firemní success stories a hlavně to, že se o firmě mluví uvnitř i na trhu jako o společnosti, která umožňuje růst. A to je hlavně úkolem personálního marketingu a co nejlepšího PR směrem do i ven z firmy.

A jedna důležitá věc na závěr: To, co říká o rozvoji a kariérních možnostech marketing, musí korespondovat s realitou. Jinak by nebylo moc zaměstnanců, kteří přežijí zkušební dobu.


Hana Stalmachová, ředitelka rozvoje lidských zdrojů, T-Mobile Czech Republic


Jen pro cílevědomé zaměstnance je vzdělávání a rozvoj ve společnosti cestou k posunu v jejich práci, někteří o rozvoj zájem nemají, jiní jej vnímají pouze jako zpestření, říká Hana Stalmachová.


     Seznam článků
ROZŠÍŘENÉ VYHLEDÁVÁNÍ  Citáty  
۰Musíte se každý den snažit dělat práci jak nejlépe dovedete.

Zig Ziglar a Jim Savage
 Registrace zákazníka

Jak pracovat s knihami

Nabídka spolupráce
Email:  
Heslo:  
Poslat heslo

Starobylé svitkyVIDEO


Vedeme.cz


administrace
© copyright 2009 | www.frkal.com/ WebDesign | all rights reserved