Přidat k oblíbeným info@karavana-uspechu.eu   tel.: (420)  608 87 28 27     Neděle, 16. prosince 2018        

Články


     Seznam článků

   30.01.12 21:56 | Hana Kejhová
Guerilla marketing můžete úspěšně využít také při vedení lidí. www.iHNed.cz 1/2011

ZÁŽITEK. Personalisté ve firmách při náboru, stmelování odlišných firemních kultur či udržení talentů sahají po guerilla marketingu. Zážitek a překvapení mají často výrazně lepší efekt než třeba písemná doporučení.

Partyzánský neboli guerilla marketing se stal úspěšným způsobem, jak se zejména menším podnikům daří upoutat na sebe pozornost a udělat si tak reklamu. Jak ukazují příklady, využít guerilla marketing mohou úspěšně také personalisté. Ať už se jedná o nábor, motivaci lidí nebo školení bezpečnosti práce. Nejde o to, stavět osvědčené postupy na hlavu, ale kreativně je doplnit. ,,Guerilla marketing je cesta, jak s malými náklady dosáhnout velkého úspěchu. Guerillové překvapení může být zacílené na současné, ale i budoucí zaměstnance firmy. Akce však musí být založena na vtipu, bezprostřednějším kontaktu a nápadu,, říká František Hroník, psycholog a personální poradce.

Jako příklad uvádí bývalého šéfa České spořitelny Jacka Stacka. Na úvodní setkání s manažery firmy přišel v teniskách. Nechal si přinést lavor s vodou a umýval manažerům nohy. ,,Takto se budete starat o naše zákazníky,, dodal Stack, který napodobil biblický obraz, ovšem v nových souvislostech. Guerillový přístup vždy využívá něco dobře známého a přidá nový moment překvapení. Marketingový ,,partyzán,, se nespoléhá na naději, ale na to, co může sám ovlivnit, uvedl Thomas Patalas v knize Guerillový marketing.

 Zjev se, zaútoč a zmiz

Například experti interní komunikace v T-Mobile měli vysvětlit lidem, že musí dbát na bezpečnost svých dat. Verbální doporučení lidé často ignorují, takových pokynů dostávají denně desítky. Jednoho rána se na stolech objevila neoznačená cédéčka. Zaměstnanec, který si je vložil do počítače, zažil šok. Na obrazovce se objevila zpráva, že se mu mažou všechna data. O akci předem nevědělo ani personální oddělení, na IT oddělení nastal poprask, než pracovníci interní komunikace přiznali barvu. Akce v sobě měla guerillový náboj - překvapení ze zálohy, určité partyzánství, ale vedené s pozitivní myšlenkou prospět firmě.

Guerillová metoda někdy může připomínat rebelii proti autoritám. Klára Gojišová, personalistka z České spořitelny, vzpomíná na akci, kterou zaznamenala v Anglii. Šlo o ,,záškodnictví,, řadových zaměstnanců BBC, kteří získali údaje o platech vysoce postavených manažerů. Vyšly pak v magazínu zaměřeném na personalistiku. ,,Většina firem má pravidlo, že se nesmí zveřejňovat mzdy. Byla to reakce na neprůhlednost systému, kdo je za co placen. Každý běžný zaměstnanec má určený výkon, nastavená kritéria plnění a zodpovídá se z toho, když neplní cíle, a je trestán. Bossům se ale nedělo nic,, říká Gojišová.

Do bezprostřednějšího kontaktu s lidmi firmy vstupují, když potřebují nabrat lidi. ,,V místě, kde chybějí kvalifikovaní dělníci, může jít o to, přetáhnout na svou stranu profese, kterých je v určité lokalitě nedostatek. Jedna firma si vytipovala okruh města s dojezdem 30 kilometrů. Najala si herce a vyslala personalistu do terénu v pomalovaném autobuse. Známí herci budili pozornost, aby měl personalista lepší vyjednávací pozici,, popisuje psycholog Hroník.

 Správná cílová skupina i reflexe doby

Na vtip vsadila v minulosti i slovenská Všeobecná úverová banka. ,,Kampaň stála na třech pilířích. Slogan ,Spermobanka není jediná banka, kde získáš peníze byl tahem, který přilákal pozornost. Soutěž s odměnou přiměla ty správné zájemce ,jít do toho a bance umožnila rychlý a levný výběr těch nejlepších a nejmotivovanějších. No a propagace na tričkách, visačkách a letácích umístěných na kolejích a jiných místech s vysokou koncentrací cílové skupiny byla levnou a adresnou cestou, jak dát o kampani vědět,, popisuje personalistka Monika Kubičková, řídící partnerka společnosti TalentOn International.

,,Kampaň byla příkladem toho, jak využít adresného vtipu v náboru. Dobře zvolila cílovou skupinu a reflektovala realitu tehdejší doby, kterou byl nedostatek mladých IT specialistů a jejich nezájem pracovat pro nudnou a konzervativní banku,, dodává.


 Desatero guerillových přikázání

1. Nepůjdete lidem na nervy.

2. Nebudete mrhat prostředky.

3. Nebudete nudit.

4. Ve svých kampaních nebudete diskriminovat žádné lidi.

5. Nebudete kopírovat druhé.

6. Nezalžete.

7. Schránky svých bližních nebudete zahlcovat reklamou.

8. Budete dráždit.

9. Budete bavit

10. Budete se lišit od ostatních.


ZDROJ: GUERILLOVÝ MARKETING, JAK S MALÝM ROZPOČTEM DOSÁHNOUT VELKÉHO ÚSPĚCHU, AUTOR THOMAS PATALAS, VYDALO NAKLADATELSTVÍ GRADA

 

 34 procent

lidí neodpočívá po práci. Je to výsledek průzkumu na portálu Jobs.cz, kde odpovídalo 2200 osob. Dotazovaní pracují kvůli nutnosti dalšího příjmu na jiný úvazek. Někteří lidé však mají v povaze neustálou činorodost a neodpočívají, ani když pro to prostor mají. Namísto toho se věnují práci na zahradě, vylepšování obydlí. Lidé, kteří po práci relaxují, nejvíce volí pasivní odpočinek a nicnedělání (33 %). Necelá pětina (19 %) se věnuje aktivnímu odpočinku, jen 14 % lidí hledá program pro celou rodinu.

 


     Seznam článků
ROZŠÍŘENÉ VYHLEDÁVÁNÍ  Citáty  
۰Nepočítá se to, kde začneš. Důležité je, kde skončíš.

Zig Ziglar
 Registrace zákazníka

Jak pracovat s knihami

Nabídka spolupráce
Email:  
Heslo:  
Poslat heslo

Starobylé svitkyVIDEO


Vedeme.cz


administrace
© copyright 2009 | www.frkal.com/ WebDesign | all rights reserved