Přidat k oblíbeným info@karavana-uspechu.eu   tel.: (420)  608 87 28 27     Neděle, 16. prosince 2018        

Články


     Seznam článků

   17.05.12 21:16 | Jana Machálková
  Za tři roky přijde nová generace šéfů     www.iHNed.cz  4/2012

 POTŘEBUJEME ZMĚNU. Od lidí, kteří drží své zajeté koleje a dodržují pravidla, se přesuneme k charismatickým, inspirujícím lídrům, předpovídá Luděk Pfeifer ze společnosti M.C. Triton.

 
Současná generace mladých manažerů si v době ekonomického růstu pořídila hypotéky, rodiny, závazky. Aby o to všechno nepřišli, sklouzli tito šéfové k bezpečnému stylu řízení a odnaučili se riskovat. Jenže to je teď potřeba změnit, říká Luděk Pfeifer, partner konzultantské společnosti M.C. Triton.

OTÁZKA: Tvrdíte, že firmy i manažeři se budou muset kvůli nedávným i současným krizím výrazně proměnit. Kdy ta změna přijde?

Už jsme jednou nohou těsně před ní. Velká hospodářská krize v 30. letech minulého století nám přinesla zásadní změnu řídícího paradigmatu, kdy jsme se od toho přirozeného, na zkušenostech založeného stylu přesunuli k rafinovanému, sofistikovanému způsobu řízení lidí a podniků. Tento systém nás provázel uplynulých sedmdesát let, ale už je na konci své životnosti. Nyní jsme tedy před třeskem, čekáme, kdy se vyloupne nové manažerské paradigma a generace manažerů, která jej uvede v život.

OTÁZKA: Za jak dlouho se změna objeví?

To je samozřejmě velmi těžká otázka. Věřím tomu, že do tří let už to bude čitelné a uvidíme první pozitivní příklady. Než se to celé posune a změní, bude to samozřejmě trvat mnohem déle. Ale za tři roky už budeme jasně vidět, kdo na trhu jede v novém paradigmatu a kdo ještě na ustupující vlně toho starého.

OTÁZKA: Jakým směrem se bude nový styl řízení ubírat?

Vrátí se silný požadavek na reálnou hodnotu výrobků a služeb, protože jedním z příznaků současné krize je virtuální, neexistující hodnota některých věcí. Postupně se také vrátíme k jednoduchosti. Místo složitých korporátních struktur budeme požadovat průhlednost, rychlost a pružnost.

Dalším komponentem řízení bude nová generace lídrů, především vrcholových manažerů. Budou potřeba lidé, kteří budou mít schopnost dívat se na trh novýma, objevnýma očima, budou umět nacházet vize a strhnout pro ně ostatní. Od lidí, kteří v korporacích drželi své lajny, optimalizovali procesy a respektovali pravidla, se posuneme k charismatickým, inspirujícím osobnostem.

OTÁZKA: Mluvíte o nových šéfech, kteří budou mít charisma, vize a strategické myšlení. To jsou ale věci, které často přicházejí až s věkem a životními zkušenostmi. Rozumím vám dobře, že potřebujeme především proměnit stávající generaci manažerů?

Je to přesně tak. Zajímavé je, že podle posledních průzkumů agentur, které se zabývají trhem práce, se už tento rys začíná projevovat. Do hry se vracejí lidé se zkušenostmi, ten fetiš mládí už není všechno. Vyžaduje se více zkušeností, schopností, ke kandidátům se přistupuje více individuálně.

OTÁZKA: Jak vypadal typický manažer minulého období?

Jedním z jeho rysů bylo, že neměl zkušenost s neúspěchem. Byli to mladí kluci a holky kolem třicítky, kteří dělali kariéru v dobách prosperity. Dalším rysem byla ztráta odvahy. Mladá generace manažerů si totiž pořídila rodiny, závazky a hypotéky, záleželo jim na určitém standardu a společenském postavení. Protože o to nechtěli přijít, začali minimalizovat veškerá rizika. V době, kdy trh rostl, sklouzli k bezpečnému, pohodlnému řízení. Jenže teď je potřeba riskovat. Je potřeba dělat rozhodnutí, u kterých nevím ani z padesáti procent, jestli dopadnou dobře. Je potřeba být připraven na to, že můžu utrpět ztráty. To jsou ale věci, na které současná generace manažerů není připravena.

OTÁZKA: Takže firmy teď hledají ty nové lídry?

Zatím převažuje spíše váhání, nekurážné čekání na změnu. Ti manažeři, o kterých jsem mluvil, jsou totiž stále na svých pozicích a pořád jedou v zažitém módu. Tohle přešlapování je typické pro celý euroatlantický byznysový prostor.

OTÁZKA: Kde jsou tedy ti noví lídři, kde je firmy budou moci hledat?

V poslední době pozorujeme, že schopní lidé z velkých korporací odcházejí do menších firem a vlastních byznysů, protože chtějí mít věci ve svých rukou. Velké korporace to začínají vnímat jako velké riziko, že ti nejschopnější mají vlastnosti a potenciál stát se novou generací manažerů, ale ve stávajících firmách nenacházejí příležitost se uplatnit. Firmy, když hledají nového manažera, tak požadují někoho, kdo bude lepší než ten, o koho přišly. Ale kritéria výběru zůstala stejná, což je špatně.


Schopní lidé opouštějí velké korporace, kde nemají tolik možností se projevit a uplatnit svůj potenciál. Odcházejí do menších firem nebo si zakládají vlastní byznys.
LUDĚK PFEIFER
Do hry se vracejí lidé se zkušenostmi, fetiš mládí už není všechno, říká.

     Seznam článků
ROZŠÍŘENÉ VYHLEDÁVÁNÍ  Citáty  
۰Moje práce má jeden účel: službu životu.

Tomáš Baťa
 Registrace zákazníka

Jak pracovat s knihami

Nabídka spolupráce
Email:  
Heslo:  
Poslat heslo

Starobylé svitkyVIDEO


Vedeme.cz


administrace
© copyright 2009 | www.frkal.com/ WebDesign | all rights reserved