Přidat k oblíbeným info@karavana-uspechu.eu   tel.: (420)  608 87 28 27     Neděle, 16. prosince 2018        

Články


     Seznam článků

   17.06.12 21:16 | Julie Hrstková
Manažer za všechny...                       www.iHNed.cz  6/2012
 
Zatímco ve Francii včera vláda schválila zastropování platů manažerů státních firem na 450 tisících eurech ročně (tedy na dvacetinásobku průměru nejnižších mezd), v Česku se platová revoluce připravuje uvážlivějším tempem: začíná se tím, že by platy měly být veřejné. Zatím se připravuje legislativa, protože dva roky staré rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který nařizoval v podstatě to samé, žádná z dotčených firem dodnes nerespektuje.

Samotnou výši platu pak řeší jen dva roky stará studie, kterou i její autor - exšéf Škody Mladá Boleslav Kulhánek - považuje za překonanou. Podniky se státní účastí tak vyplácejí stále stejně vysoké a často oprávněně kritizované platy a bonusy. Přitom myšlenku, že dobře placený manažer dokáže firmu vyvést z (nebo aspoň nepřivést do) krize, nepotvrdili ani bankéři už v devadesátých letech, ani před několika lety vedení ČSA.

Ještě důležitější než odměna je ale způsob, jak se v Česku topmanažeři vybírají. Jestli někdo čekal konkurz z řady kandidátů na základě nejlepšího byznysplánu, čekal by marně. Místo toho se šéfové velkých podniků rekrutují z řad kamarádů z golfu, což je skoro horší než z mokré čtvrti. V lepším případě pak podle koaliční, opoziční a dalších politických smluv.

Místo maximalizace firemního zisku je pak hlavním cílem takových manažerů maximalizace benefitů. Nejen vlastních, ale hlavně závazků vůči kamarádům, kteří je do funkce katapultovali. Výsledkem jsou transparentní veřejné zakázky, které vyhrávají měsíc staré firmy se sídlem v paneláku a majiteli na Kajmanech. Nebo překvapivé množství tendrů s jediným účastníkem.

Přesto platová otevřenost není až tak špatný začátek. Kdyby ovšem nepřišel po dvaceti letech hašení průšvihů ve státem (spolu)vlastněných firmách.


     Seznam článků
ROZŠÍŘENÉ VYHLEDÁVÁNÍ  Citáty  
I nejpodrobnější mapa světa Vás nikam nedovede, když nevíte kde se právě nacházíte.

Zig Ziglar
 Registrace zákazníka

Jak pracovat s knihami

Nabídka spolupráce
Email:  
Heslo:  
Poslat heslo

Starobylé svitkyVIDEO


Vedeme.cz


administrace
© copyright 2009 | www.frkal.com/ WebDesign | all rights reserved