Přidat k oblíbeným info@karavana-uspechu.eu   tel.: (420)  608 87 28 27     Pátek, 18. ledna 2019        

  Životopisy slavných  

Dale Carnegie ...

Dale Breckenridge Carnegie
(původním příjmením Carnegey až do roku 1922) se narodil 24.
listopadu 1888 v Maryville v Missouri (USA) jako druhý syn farmáře Jamese Williama Carnegeyho a jeho ženy Amandy Elizabeth, rozené Harbisonové. V dětství vstával denně velmi brzy, kolem čtvrté hodiny ranní a pomáhal rodičům s mlékem na jejich

 farmě ještě před tím, než šel do školy. Vzdělání se mu dostalo na State Teacherˊs College ve Warrensburgu.

Svoji pracovní kariéru zahájil prodejem slaniny, sádla a mýdla pro Armour & Company v Omaze, kde byl velmi významným prodejcem, který se vypracoval až na firemní celonárodní pozice. V roce 1911 opustil post prodejce a přijal místo lektora v populárních kurzech pro dospělé v Chautauqua poblíž Jamestownu, čímž si splnil svůj celoživotní sen. Poté odešel do New Yorku studovat na American Academy of Dramatic Arts a vzápětí procestoval zemi jako Dr. HarleyPolly of the Circus. Když si uvědomil omezení svého hereckého potenciálu, vrátil se zpět k obchodování a prodával automobily značky Packard. Poté se mu podařilo přesvědčit školy YMCA
(Young Menˊs Christian Association) v New Yorku, aby mu umožnily pořádat kurzy řečnictví.

Jeho kurzy měly obrovský úspěch, protože byl výborným řečníkem a v roce 1913 napsal svoji první knihu Jak přednášet a ovlivňovat lidi při podnikání (Public Speaking and Influencing Men in Business) a spoustu různých variací na toto téma. V roce 1914 vydělával 500 dolarů za týden, což tehdy byla cena automobilu Ford T. Jeho nejznámější knihou je ale Jak si získat přátele a působit na lidi (How to Win Friends and Influence People) z roku 1936, které se prodalo přes 15 milionů výtisků. Tato kniha bývá někdy přirovnávána jako ekvivalent ke knize Vladař vydané v útlém svazku již v šestnáctém století ve Florencii Niccollem Machiavellim (1469-1527). Je třeba ale zdůraznit, že kniha Vladař byla poplatná tehdejší době, ale právě její tehdejší význam je přirovnáván k výše zmíněné knize. K dalším jeho knihám patří Jak si přestat dělat starosti a začít žít (How to Stop Worrying and Start Living), Jak se těšit ze života a ze své práce (How to Enjoy Your Life and Your Job), Jak rozvíjet sebevědomí a ovlivňovat lidi veřejnými přednáškami (How to Develop Self-Confidence and Influence People by Public Speaking).

Je o něm také známo, že proto, aby učinil svým představám zadost, pustil se do tak horlivého výkladu, že nenechal „kámen na kameni". Hodně četl a dokonce si najal odborného pracovníka, který strávil 18 měsíců čtením knih, které on sám by nestihl přečíst. Také je třeba uvést, že vedl interview se slavnými osobnostmi tehdejší doby - Clarkem Gablem počínaje, přes Marconiho až po Mary Pickfordovou. V žádném případě není možné ani opomenout jeho rozhlasovou činnost a pořádání kurzů. Některé z jeho kurzů vyvolaly doslova revoluci a dodnes je jeho jméno uváděno v souvislosti s teorií a praxí manažerského řízení, motivací pracovníků, efektivitou prodeje výrobků či služeb, apod. Jeho kurzy byly většinou večerní (12 večerů po třech hodinách, 1x za týden). Co se týká jeho kurzů, tak většina lidí o nich řekla, že jejich absolvováním udělali sami pro sebe dobrou věc. Dnešní kritika těchto kurzů vychází především z toho, že někteří za tím vidí manipulativní možnosti. Jako nejdůležitější pro dnešní dobu je to, že i v dnes je po takovýchto knihách velká poptávka a s největší pravděpodobností jsou i potřebné. Jeho odkaz zůstává v platnosti i nyní: záleží na lidech a ve světě podnikání platí, že klíčem k úspěchu je způsob, jakým řídíte lidi a jaký k nim máte vztah.

Dale Carnegie byl dvakrát ženatý. Jeho první manželství skončilo rozvodem v roce 1931. V listopadu roku 1944 se v Tulse v Oklahomě oženil s taktéž rozvedenou Dorothy Price Vanderpoolovou. Tato měla z prvního manželství dceru Rosemary. V průběhu jejich manželství se jim narodila dcera Donna Dale.

Ve světě se prodalo kolem 50 milionů knih, které byly přeloženy do více než 40 jazyků. Za zmínku stojí, že v padesátých letech minulého století sovětský politik Nikita Sergejevič Chruščov spolu s nejvyššími sovětskými experty na vzdělávání se při návštěvě USA zaměřil právě na dílo Carnegieho, z kterého poznatky potom implementoval do řízení v sovětské vládě. Carnegieho knihy, které byly přeloženy do ruštiny, měly skoro výsadní postavení v tehdejší Komunistické straně bývalého SSSR a dokonce i v KGB. Do všeobecného povědomí ruské veřejnosti se dostaly tyto knihy teprve až za časů tzv. „perestrojky" Michaila Gorbačova. Ve své době byl Dale Carnegie význačným lektorem a vyhledávaným poradcem světových vůdčích osobností. Není možné opomenout ani to, že byl u zrodu společnosti s názvem Dale Carnegie Institute, který od doby jeho smrti absolvovalo více než 450 000 osob. Tento institut se především věnoval a stále věnuje vzdělávání dospělých. Má pobočky v 70 zemích světa a pracuje pro něho na tři tisíce instruktorů (lektorů).

Závěry jeho práce by se daly shrnout do několika principů. Od kterých by se mělo odvíjet působení na lidi - nekritizovat, neodsuzovat, nestěžovat si, vyjadřovat opravdové uznání a porozumění a vzbudit u druhých osob dychtivou žádost. Také vyjadřuje způsob, jak se stát oblíbeným - usmívat se, umět naslouchat druhému, povzbuzovat a zapamatovat si, že pro každou osobu je její jméno tím nejsladším a nejdůležitějším ať je již vysloveno v jakémkoliv jazyce.   

Dale Carnegie zemřel 1. listopadu 1955 ve svém domě ve Forest Hills, stát New York na komplikovanou Hodgkinovu nemoc, což je nádorové onemocnění mízních uzlin. Poté byl pohřben ve městě Belton ve státě Missouri (USA). 

Použitá literatura

  • 1. CRAINER, Stuart. Kompendium managementu - 50 knih, které změnily management, 1. vyd. Praha: Computer Press, 1998, 196 s. ISBN 80-7226-109-6.
  • 2. CRAINER, Stuart. Moderní management - základní myšlenkové zdroje, 3. vyd. Praha: Management Press, 1998, 250 s. ISBN 80-7251-019-8.
  • 3. IMDb The Internet Movie Database. Biography for Dale Carnegie. Datum poslední revize 11.4.2009. ˂http://www.imdb.com/name/nm0138646/bio˃
  • 4. Wikipedia - The Free Encyklopedia. Datum poslední revize 11.3.2009. ˂http://en.wikipedia.org/wiki/Dale_Carnegie˃
  • 5. Biography of Dale Carnegie. Datum poslední revize 20.4.2009. ˂http://www.mindperk.com/CarnegieBio.htm ˃.
 

Karavana-uspechu.eu

 Životopisy slavných 


 


ROZŠÍŘENÉ VYHLEDÁVÁNÍ  Citáty  
۰Skuteční vůdci nás inspirují k tomu, aby jsme byli větší a abychom dělali věci, kterých se bojíme.

Robert T. Kiyosake
 Registrace zákazníka

Jak pracovat s knihami

Nabídka spolupráce
Email:  
Heslo:  
Poslat heslo

Starobylé svitkyVIDEO


Vedeme.cz


administrace
© copyright 2009 | www.frkal.com/ WebDesign | all rights reserved